Snímek Ve dvoře připomíná Hákovu ženu, která zemřela v koncentračním táboře
Foto: Galerie Portheimka
Výstava zasvěcená fotografu Miroslavu Hákovi netrpí nedostatkem vynikajících děl. V Galerii Portheimka vázne spíš jejich odstínění od řadové produkce. Prohlídka zavádí publikum do labyrintu postrádajícího chronologii, popřípadě jasný vrchol s náznakem katarze.

Ke stému výročí narození Miroslava Háka (1911–1978) vybral kurátor Jiří Jaskmanický okrouhlou stovku zvětšenin. Některé budou pro návštěvníky překvapením.

Recenzenti často připomínají Hákův výrok „Moje věci se mi nelíbí. Jsou to samé pokusy. Vydal jsem dvě knihy pokusnictví.“ Jenže právě to se dnes cení.

V řadách avantgardy

Na počátku kariéry obesílal Hák nenáročné amatérské salony. Skutečným úspěchem však bylo přijetí pětadvacetiletého mladíka na Mezinárodní výstavu fotografie v Praze.

Spolek výtvarných umělců Mánes k ní ve 30. let přizval slavné internacionály, jako byli John Heartfield, Man Ray, László Moholy-Nagy, Brett Weston či Alexandr Rodčenko.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.