Dita Přikrylová se ve větě informačních technologií pohybuje už několik let.
Foto: Archiv Top ženy Česka
Organizace Czechitas Dity Přikrylové už tři roky vzdělává ženy a dívky v oblasti IT. Ženám chceme dodat sebevědomí a ukázat jim, jak se dostanou do praxe, říká. Za svou práci získala prestižní Cenu evropského občana. Tu každoročně uděluje Evropský parlament za podporu společných hodnot.

Sedmadvacetiletá Dita Přikrylová už několik let hýbe světem informačních technologií (IT). Všechno začalo v létě před třemi lety, kdy její původně volnočasový projekt Czechitas uspořádal workshop programování pro ženy s názvem Rail Girls. 

Ze záliby se postupem času stala stabilní nezisková organizace, která rozšířila obzory několika stovkám žen a dívek napříč celou Českou republikou. "Projekt se neskutečně proměňuje každý den," usmívá se Přikrylová, která nyní s Czechitas pořádá sérii kurzů v zahraničí a cestou se zastaví v Bruselu převzít prestižní Cenu evropského občana, již za svou práci před několika dny získala.

Vydala jste se směrem informačních technologií a stojíte v čele projektu Czechitas. Snila jste vždycky o takové práci?
Hrozně ráda bych řekla, že jsem vždy chtěla být tím, čím jsem, že jsem jako malá hrála hry na počítači a chtěla jsem pracovat v oblasti informačních technologií. Tak to ale samozřejmě nebylo. Moje sny se dříve měnily ze dne na den, jednou to byla architektura, podruhé medicína. Co chci opravdu dělat, jsem nevěděla možná až do třetího ročníku vysoké školy. Myslela jsem si, že jsem tam omylem.

Vystudovala jste ekonomii a také informatiku. Jak se tedy dětské sny změnily v to, co teď děláte, co bylo prvním impulzem?
Na střední škole jsem se věnovala matematice a fyzice, takže jsem potřebovala někam, kde by se tyto obory daly aplikovat. Do IT jako takového jsem se dostala náhodou, když jsem v maturitním ročníku přemýšlela, kam si podám přihlášku na vysokou školu. A v informatice je matematika dobře aplikovatelná. Rozhodně bych tenkrát ale nepředvídala, že budu skutečně působit v oblasti informačních technologií, ve vzdělávání a že budu řídit neziskovou organizaci.

czechitas6
reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.