Růžová stuha symbolizuje letošní téma sbírky - rakovinu prsu.
Foto: Archiv neziskové organizace Liga proti rakovině
Jubilejní dvacátý Český den proti rakovině letos připadá na 11. května. Do ulic vyrazilo více než 13 000 dobrovolníků prodávajících žlutou připínací kytičku s růžovou stuhou. Celodenní doprovodný program probíhá na Václavském náměstí.

Český den proti rakovině letos připadá na středu 11. května. Veřejná sbírka, kterou každoročně pořádá nezisková organizace Liga proti rakovině (LPR), probíhá již podvacáté. Žluté kvítky, jež dobrovolníci ve žlutých tričkách prodávají v ulicích, jsou tentokrát ozdobené růžovou stuhou. Ta symbolizuje téma letošní veřejné sbírky, kterým je rakovina prsu žen i mužů.

"Obrátit po letech znovu pozornost na rakovinu prsu byla jasná a opodstatněná volba, jedná se totiž o nejčastěji se vyskytující nádorové onemocnění žen," vysvětluje předsedkyně LPR Praha MUDr. Michaela Fridrichová.

Poprvé se sbírka pod názvem Květinový den v Česku konala roku 1997 a byla inspirována irským projektem Daffodil Days (Narciskové dny). Hlavním cílem kampaně je přinášet veřejnosti informace o prevenci rakoviny a prostřednictvím prodeje žlutých kvítků měsíčku lékařského získat prostředky na boj proti této nemoci.

Podle Jitky Bajgarové ze společnosti Arcadia, jež sbírku organizuje, nemá měsíček lékařský konkrétní spojitost s prevencí rakoviny, každá země podporující tuto akci si volí jako symbol žlutý květ. "Například na Slovensku mají narcisky stejně jako v Irsku."

Cena kytiček se nezměnila, činí stále dvacet korun. Za uplynulých devatenáct ročníků sbírky se podařilo vybrat téměř 250 milionů korun. Peníze putovaly na podporu nádorové prevence a výzkumu, zlepšení kvality života onkologických pacientů, do onkologických pracovišť a hospiců.

Novinkou jubilejního ročníku veřejné sbírky je mobilní aplikace e-kytička. Aplikace díky systému sdílení polohy zobrazí uživatelům nejbližší stanoviště prodeje kytiček. E-kytičku lze také koupit zasláním DMS.

Do ulic ve středu vyrazilo téměř 13 000 dobrovolníků, kteří lidem po celé České republice nabízejí onen symbolický kvítek. "Akce není časově omezená, dobrovolníky lze potkat v ulicích až do večera," pokračuje Bajgarová. Mezi dobrovolníky jsou lidé z onkologických pacientských klubů a žáci základních, středních i vysokých škol. Zapojit se však může i veřejnost.

Centrem dění je hlavní město Praha. Ve spodní části Václavského náměstí vyroste žlutý stan, kde se bude odehrávat doprovodný program akce v podobě koncertů a tanečních vystoupení.