Pracovní tábor u Mrtvé trati
Foto: Štěpán Černoušek
Nikdo přesně neví, kolik vězňů prošlo sovětskými gulagy. Odhady hovoří o patnácti až osmnácti milionech lidí, nejméně 1,6 milionu z nich nepřežilo. Putinův režim není zkoumání gulagů nakloněn, skupina Čechů po nich přesto už několik let pátrá.

Nejdřív vrtulníkem, pak loďkou a nakonec se třicet kilometrů prosekávat sibiřskou tajgou až do míst, kde tlí pozůstatky bývalého gulagu.

"Prozkoumávat tahle místa je psychicky strašně vyčerpávající, vždycky z toho po návratu z Ruska onemocním," říká Štěpán Černoušek, cestovatel, rusista a jeden ze zakladatelů občanského sdružení Gulag.cz, které už několik let jezdí do bývalých lágrů podél Mrtvé trati - nedokončené železnice vedoucí ze Salechardu do Igarky.

Trať v oblasti polárního kruhu na Sibiři, dlouhou 1459 kilometrů, budovalo po 2. světové válce až 80 tisíc vězňů.

HN

Ještě na vás čeká 95 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.