Kojenecká voda nesmí obsahovat žádné škodlivé látky (ilustrační foto).
Foto: essentialbaby.com
Kojenecká voda společnosti Aqua Nova nevyhověla normám, protože obsahovala chlor. Pětilitrové barely prodával Kaufland, mezi zákazníky se dostalo minimálně čtyři tisíce kusů zboží. Nebezpečnou potravinu objevili pracovníci potravinářské inspekce.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce našla v kojenecké vodě prodávané v Kauflandu chlor, přestože jeho přítomnost zákon zakazuje. "Jedná se o vodu značky Aqua Anna od výrobce Aqua Nova z Radiměře na Svitavsku," uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Podle jednatele společnosti Karla Findejse se chlor dostal do vody po nedokonalém propláchnutí technologie.

Závadnou šarží bylo pětilitrové balení s minimální trvanlivostí do 17. září příštího roku. "Senzorické hodnocení vzorku potvrdilo zápach po chloru a následná laboratorní analýza stanovila jeho obsah na 0,12 miligramu na litr. Do kojeneckých vod se však nesmí přidávat žádné látky kromě oxidu uhličitého," uvedl Kopřiva.

Falšovaného medu v obchodech přibývá. Inspekce začne trestat vyššími pokutami - čtěte ZDE

Nejezte cherry rajčata z Maroka, varuje inspekce. Zelenina způsobila zvracení a křeče - čtěte ZDE

Inspektoři objevili mák s příliš velkým množstvím morfinu, firmy ho musí stáhnout - čtěte ZDE

Bylo porušeno i evropské nařízení tím, že prodejce nabízel nebezpečnou potravinu pro danou cílovou skupinu.

voda"Obsah chloru nedosahuje ani poloviny povoleného množství pro pitnou vodu, v kategorii kojeneckých vod je to však neodpustitelné. O posouzení případné škodlivosti jsme požádali Státní zdravotní ústav a o výsledku budeme informovat," uvedl Findejs. Zároveň zdůraznil, že firma zpřísní vnitřní kontrolní mechanismy výroby, aby se příště nic podobného nestalo.

Výrobce také osloví všechny zákazníky, aby je o problému informoval. Kaufland přitom stihl prodat 3944 balení závadné šarže. Inspekce proto doporučuje všem, kteří si vodu koupili, aby ji kojencům nedávali. Inspekce zároveň zahájila kontrolu u výrobce. Podle Kopřivy je zřejmé, že jinde se chlor nemohl do vody dostat, kontrola musí zjistit jak.

S prodejcem i výrobcem SZPI zároveň zahájila správní řízení o uložení pokuty.