Espresso, doppio a ristretto - tři způsoby, jak si vychutnat kávu z přístroje na espresso bez mléka.
Foto: HN – Matej Slávik
Jak snadno přebít chuť kávy? Mlékem, říkají znalci a dobrou kávu si dávají bez něj. Mohou si vybírat z několika způsobů přípravy, žádný z nich se ale nejmenuje piccolo. Bez ohledu na to, jak často se v Česku tohle slovo používá. Tak co si objednat, když je vám espresso buď moc, a nebo naopak málo?

Kromě turka má Česko ještě jednu kávovou specialitu, která je zbytku světa cizí, totiž piccolo. Nápoj, který vcelku běžně nabízejí čeští baristi jako variantu espressa jinde v této podobě neznají. "Piccolo říkají jedné variantě kávového nápoje v Londýně, tímto slovem ale pojmenovávají svébytný nápoj s mlékem, něco jako španělské cortado nebo italské macchiato. Nemá to ale nic společného s piccolem ve smyslu espressa," říká Adam Dvořák z Kávového klubu.

To ale samozřejmě neznamená, že by tu nebyla možnost objednat si dokonce několik variant na espresso, ať už v menším, nebo naopak větším balení. Ani jedna z nich se ale piccolo nejmenuje.

Tou první je ristretto, aneb – samozřejmě velmi laicky řečeno – koncentrovanější a také o něco méně objemné espresso. Je typické pro jižní oblasti Itálie a pro Sicílii a jak předpokládá barista Zdeněk Smrčka, spoluautor projektu Piccolo neexistuje!, možná se tu začalo dělat tak trochu z nutnosti: „Když si v místním klimatu chcete dát víc káv najednou, menší objem horké tekutiny oceníte.“

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.