Tento sejf střeží největší tajemství Coca-Coly, její více než sto let starou recepturu.
Foto: Coca-Cola
Je to tajemství, které znají jen dva nebo tři lidé na světě a střeží je ocelový sejf. Recept, podle nějž se vyrábí Coca-Cola i Kofola, si obě firmy střeží lépe, než je hlídána většina státních tajemství. O to, jestli se podle něj dá vyrobit ta nejlepší limonáda na světě, ale nejde. Důležitý je příběh.

Bez zažloutlého listu popsaného před více než sto lety písmem velkého zakladatele by Coca-Cola nejspíš dnes nebyla nejcennější značkou na světě. Stejně ale kouzlo tajemné receptury funguje i v daleko menším měřítku českého trhu. Kofola by bez svého příběhu o jediném českém originálu, který Coca-Cole může konkurovat, nejspíš nezažila své velké znovuzrození.

Své tajemství si hlídají velmi pečlivě. Uzavírají je v bezpečných bankovních sejfech a svěřují je pod nejpřísnějšími sankcemi jen nemnohým. Že je to v době přesných chemických analýz k smíchu? Ani ne. „Chemickou analýzou se dá samozřejmě přesně zjistit, jaké látky výrobek obsahuje,“ říká Jana Hajšlová, vedoucí Ústavu chemie a analýzy potravin na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze.

HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.