Městský mobiliář od společnosti mmcité
Foto: mmcité
FOTOGALERIE: Původně chtěli designéři Radek Hegmon a David Karásek jen vymýšlet krásné věci pro veřejná prostranství. Po tahanicích s podniky, které šlendriánsky realizovaly jejich lavičky, odpadkové koše, stojany na kola, prodejní stánky, plakátovací plochy či zastávky, raději založili vlastní výrobní firmu mmcité.
Efektivita designu:
Díky odvaze pronikat na zahraniční trhy činil celkový obrat mmcité loni přes 300 milionů korun.
V posledních pěti letech zvýšila firma export téměř trojnásobně. Obrat katalogových produktů městského mobiliáře se od roku 2006 zvýšil více než dvojnásobně.
Designéři vlastní ještě firmu egoé na zahradní nábytek, jejíž obrat v roce 2011 přesáhl šest milionů, a kovocité s loňskými tržbami nad 200 milionů korun.

Dopředu žene bývalé spolužáky zlínského ateliéru designu Vysoké školy uměleckoprůmyslové Radka Hegmona a Davida Karáska víra, že jejich městský mobiliář dokáže ovlivnit kulturní úroveň společnosti. A díky úspěšně získaným kontraktům se jim to daří na opravdu exkluzivních místech. Například odpadkové koše z mmcité stojí na volných prostranstvích Pražského hradu, lavičky zdobí kolonádu v Karlových Varech a pod přístřešky z této moravské firmy se mohou schovat lidé třeba před letištěm Charlese de Gaulla v Paříži nebo podél elektrických drah ve Wroclavi.

Tramvajové zastávky v katalánské Zaragoze, které mmcité vytvořila podle návrhů designéra Inaki Aldaye, patří k jedné z nejodvážnějších realizací šité na míru konkrétnímu místu. Vedle netradičních materiálů se zastávky vyznačují velkými čistými plochami, světelnými sloupy i třeba trávníky na střechách. Takže ani nepřekvapí, že za tuto realizaci získala designérská firma mmcité letos v červnu cenu Mezinárodní asociace pro veřejnou dopravu. "Ve Španělsku je největší konkurence, proto věnujeme této zemi hodně energie, chceme uspět v nejvyšší lize," uvádí Radek Hegmon.

Ovšem španělské ocenění není jediné, kterým se může mmcité z moravských Bílovic pochlubit. Před dvěma roky oba designéři bodovali v mezinárodních soutěžích se stojanem na kola nazvaným Meandre. Za oboustranný stojan v podobě vlnícího se pryžového pásu získali od Chicagského muzea designu a architektury prestižní cenu Good Design a v Německu světové uznání Red Dot.

Umění působit na veřejný prostor

Začátkem 90. let, kdy Karásek s Hegmonem zakládali mmcité, neměla většina představitelů českých měst ponětí, že městský mobiliář by měl mít kvalitní design, do něhož je třeba také investovat. Postupně se ovšem situace měnila, pravděpodobně i zásluhou obou nadšených podnikavců. Vždyť loni dosáhla jejich firma více než 300milionového obratu. Ovšem nejvíce vypovídá o jejich úspěchu fakt, že se dokázali prosadit na jihu Evropy. V zemích, jako je Francie, Španělsko nebo Portugalsko, kde lidé mnohem více žijí na ulicích. "Tam se s veřejným prostranstvím mazlí," tvrdí David Karásek.

Největší výzvou pro české designéry je tedy jih Evropy, ale firma má pobočky kromě Maďarska a Španělska také na Slovensku a v Polsku. Přestože si mmcité nejlépe vede na Slovensku, kde loňský obrat činil 70 milionů korun, považuje předseda představenstva Aleš Bakoš v současné době za nejperspektivnější Polsko. "Je to veliký trh, který má nejlepší čísla z pohledu HDP v Evropě, což se zrcadlí na obchodních příležitostech," uvádí Bakoš. "Naše produkty, které mají kvalitní design, ale také vysokou technickou a funkční úroveň, tam mohou uspět zvláště nyní, kdy se tam připravuje nebo už realizuje mnoho dopravních staveb," dodává. Ovšem mmcité nevsází jen na jednu kartu. Má ještě 25 zahraničních obchodních zastoupení, například také v USA a na Blízkém východě.

Tereza Volná
Michal Richtr, Dynamo design
Marcela Honsová

reklama

Co na to starosta Českého Krumlova
Dalibor Carda

Od mmcité jsme opakovaně odebírali městský mobiliář - odpadkové koše a lavičky. Firma dodala Českému Krumlovu i autobusové zastávky do Tovární ulice. Jejich program je výjimečný - jde o design, který je vhodný i do historického centra města. Použitý materiál je vysoce kvalitní. Detaily jednotlivých typů výrobků jsou dobře promyšlené a zajišťují vysokou užitnou hodnotu a trvanlivost.

Co na to designéři
Radek Hegmon a David Karásek, zakladatelé a majitelé

Design je podle nás hledání kompromisu mezi tvarem a funkcí. Ve volném umění sdělujete tvarem myšlenku. Design jako užité umění chce sdělit totéž, ale přitom musí být funkční, nesmí obtěžovat. Krásné, ale nepohodlné křeslo je podle nás úplný nesmysl. Velmi si vážíme našich měst, a tak se snažíme dělat je krásnější.

Karásek s Hegmonem v designu laviček nebo stojanů na kola viděli možnost pozitivně působit na veřejný prostor.

Za odvážné vybavení tramvajových zastávek v Zaragoze získalo mmcité cenu Mezinárodní asociace pro veřejnou dopravu.

Elegantní lavička Portiqoa z dílny mmcité.

Koncept modulárního městského mobiliáře Sinus, který pro mmcité navrhl jako součást diplomové práce Roman Vrtiška.

Kola ve stojanu Meandre fixuje a zároveň chrání zvlněná pryž.

Zastávkové přístřešky mmcité zdobí i letiště Charlese de Gaulla v Paříži.

Oceněný přístřešek u tramvajové trati v Zaragoze. Foto: mmcité