Táborská nemocnice vytvořila vloni pomocí počítačové tomografie prostorový snímek ostatků lebky Jana Žižky z Trocnova. (ilustr. foto)
Foto: ČTK
Na rozdíl od předchozích výstav se nová expozice pokusí postihnout Žižkův osobnostní profil. V památníku si návštěvníci budou moci prohlédnout i model části domnělé Žižkovy lebky vytištěný 3D tiskárnou. Trocnovské muzeum také nově nabídne prostor pro dětské návštěvníky.

V Trocnově na Českobudějovicku v pátek otevřou novou expozici Jana Žižky. Návštěvníci uvidí 400 exponátů, o významném českém vojevůdci se dozvědí i zcela nové informace. Expozici vybudovalo Jihočeské muzeum k 600. výročí upálení Jana Husa a 590 letům od Žižkovy smrti.

Obnovena byla také naučná stezka kolem základů Žižkova dvorce. Modernizace byla financována z projektu Milníky husitství v českých a německých dějinách z evropského fondu pro regionální rozvoj.

reklama

"Expozice věnovaná osobnosti Jana Žižky přináší zcela nové informace o dějinném významu tohoto husitského vojevůdce. Na její přípravě se podílel známý český historik Petr Čornej a řada významných institucí," řekla dnes ČTK kurátorka Helena Stejskalová. Na rozdíl od předchozích výstav se nová expozice pokusí postihnout Žižkův osobnostní profil, jeho charakter, vlastnosti i hodnoty, které vyznával.

V památníku si návštěvníci budou moci prohlédnout i model části domnělé Žižkovy lebky vytištěný 3D tiskárnou a animace, jež vznikly ve spolupráci s laboratoří forenzní antropologie v Brně.

Trocnovské muzeum také nově nabídne prostor pro dětské návštěvníky. Interaktivní prvky, zařazené do výstavní expozice, pobaví děti i dospělé. Připraveno pro ně bude video, puzzle i kvíz, obléknout se budou moci do oděvů pozdního středověku.

Při páteční vernisáži bude mít premiéru nový film o Janu Žižkovi, k němuž libreto napsal Čornej a komentář čte Viktor Preis. Návštěvníci se budou moci vydat i na upravenou naučnou stezku s informačními panely. Vede kolem základů Žižkova dvorce, odkrytých při archeologických výzkumech v padesátých letech dvacátého století, kolem základů Mikšova dvorce – Žižkova strýce, po hrázi Grandlového rybníka k údajnému místu Žižkova narození až k jeho pomníku od Josefa Malejovského.

Modernizace památníku včetně stavebních úprav a panelů na stezce přišla na pět a půl milionu korun. Muzeum bylo před desítkami let zřízeno v prostorách původního poplužního dvora borovanského kláštera.