Snowpark v Livignu
Foto: whitelines.com
Italské Livigno nabízí více než 100 kilometrů sjezdovek všech náročností. Jako jediné italské středisko nabízí heliskiing a heliboarding. V březnu tu mají speciální akci pro rodiny s dětmi.

Had, který se vine údolím. Ráj pro freeridery. Místo, kde je alkohol za babku. Pro italské Livigno se dá použít nespočet poetických i pragmatických označení a všechna budou pravdivá. Stejně jako to, že malé městečko v Alpách patří mezi atraktivní lyžařská střediska, která si oblíbíte. 

Důvodů je několik: více než stovka kilometrů upravených tratí všech náročností, patrně nejširší sjezdovky, většina sedačkových lanovek s "bublinou", časté slunečné počasí, dostatek sněhu, skibusy zdarma.

Dovolená v Livignu je vhodná především pro ty, kdo mají rádi zábavu a večerní život. Toho areál nabízí bezpočet. A protože se město dlouhá léta nachází v bezcelní zóně, je možné zde koupit výrazně levnější alkohol a benzin - v prosinci se litr naturalu pohyboval do 0,90 eura. Pokud se na zhruba 700kilometrovou cestu vydáte z české metropole, tankujte ideálně v Praze a pak až v Livignu.

V případě alkoholu není situace tak jednoduchá. Švýcarsko, přes které se jede do Česka zpátky, sice dovoluje volný pohyb osob, nikoli ale zboží. Z Livigna lze tedy legálně odvézt litr alkoholu na hlavu, a to včetně čistého lihu. Ti, kteří se pokusí schovat nějakou lahev navíc jako za starých časů pod sedačky, musí počítat s případnými nepříjemnostmi. Určitě se vám může podařit projet bez kontroly, partu mladých lidí však švýcarští celníci kontrolují rádi a jsou schopni prohledat celé auto.

livigno2Ač jsou v obchodech ceny alkoholu nízké, na sjezdovkách to neplatí. Pivo tu koupíte stejně jako jinde v Alpách kolem čtyř eur. Za stejnou cenu si můžete dát typické italské bombardino, které je jak chuťová, tak kalorická bomba a u někoho možná zažene i hlad. Určitě nezapomeňte na kapučíno, latté nebo espreso. Cenově vyjde stejně jako u nás, chuťově však Itálii nezapře.

Livigno je jedním z centrálních evropských měst freeridu a vyznavači tohoto sportu sem jezdí zlepšovat své umění. Jako jediné z italských středisek nabízí také heliskiing a heliboarding.

Svou pověst navíc neustále zlepšuje - pořádá různé výlety, profesionální i amatérské závody v heliskiingu a heliboardingu, bezpečnostní školení, výpravy se sněžnicemi, kempy, filmový festival freeridu, koncerty, semináře či večery s odborníky.

V případě, že se těchto aktivit chcete zúčastnit, je dobré využít akci Snow-trip Livigno 2015, díky které získáte ubytování, cestu, skipas i vstup na koncerty ve městě za zvýhodněnou cenu.

Navíc i letos tu funguje v Itálii jedinečný Freeride Project, který Livigno spustilo loni. Lyžaři jsou díky němu každé ráno prostřednictvím internetových stránek www.livigno.eu a plakátů u lyžařských vleků informováni o všem, co se v oblasti děje. Každý týden mají také možnost setkat se s vysokohorskými průvodci, kteří učí lyžaře používat záchranné zařízení – lavinový přístroj Artva, lopatu a sondu.

Nudu nepocítí ani ti, kdo nelyžují. V rámci projektu fungují dvě trasy zaměřené na sněžnice a horolezectví. 

Zároveň existuje nabídka řady dalších akcí. V lednu je to Livigno World Rookie Fest, mezinárodní závody ve snowboardingu do 16 let, v únoru město ožije karnevalovými tradicemi, hrami na sněhu a ledu inspirovanými sporty z prastarých časů a tradičními průvody s alegorickými vozy. V březnu se centrum Livigna promění v obrovskou dráhu pro běžkaře. Obyvatelé města zde v dobových kostýmech a s tradičním vybavením budou usilovat o udělení okresní ceny Trofeo delle Contrade. Kromě toho se Livigno v tomto měsíci stane hlavním městem telemarku v soutěži La Skieda. V dubnu se zde uskuteční také devátý ročník soutěže Nine Knights, kde si vyznavači volného lyžování změří síly na legendárním svahu Fun Mountain.

Dítě v březnu zdarma

Přestože Livigno nabízí vyžití především pro mladé, nezapomíná ani na rodiny s dětmi. V případě dvou platících dospělých osob má dítě do 12 let ubytování zdarma a druhé za poloviční cenu. Děti v doprovodu dospělé osoby navíc při koupi skipasu minimálně na šest dní neplatí nic ani za lyžování. Akce platí od 21. do 27. března 2015.

Kdo navíc nestihl nabídku předvánočního lyžování zdarma, pro toho stejná akce platí od 11. dubna do 3. května 2015. Návštěvníci, kteří se ubytují na čtyři noci v hotelech nebo na sedm nocí v apartmánech účastnících se tohoto programu, což je většina ubytovacích zařízení v Livignu, mají skipas zdarma.