Orient expres Venice-Simplon
Foto: Orient-Express Hotels Ltd.
Když 4. října 1883 vyjel z pařížského nádraží Gare de l’Est do Štrasburku první Orient expres, málokdo tušil, že se zrodila vlaková legenda. Věhlas jí zajistil i detektivní román Agathy Christie Vražda v Orient expresu, který byl následně zfilmován.

Železniční nadšenci s láskou pro nostalgii - a dostatkem finančních prostředků - si brzy budou moci vyzkoušet jízdu luxusním vlakem Orient Express. Na trať z Budapešti do Teheránu ho pošle maďarská železniční společnost Hungarian Railways.

Ceny jízdenek budou podle agentury AFP sahat od 10 tisíc do 23 tisíc eur (asi 260 000 až 620 000 korun) za osobu. Ovšem cestujícím se dostane "pětihvězdičkového" zacházení včetně alkoholu zdarma až k íránským hranicím, pak už se budou podávat jen limonády a nealkoholické pivo.

"Írán se v poslední době začal otevírat Západu, proto si myslíme, že je na podobnou službu ten pravý čas," řekla Marcella Bekeová, obchodní ředitelka odboru Nostalgia maďarských státních železnic.

První vlak složený ze třinácti nákladně vyzdobených vagonů z 50. let s kapacitou pro asi 70 hostů vyjede z Budapešti 15. října. Dva týdny trvající cesta ho zavede přes Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Turecko, poté přes íránská města Šíráz a Persepolis do Teheránu.

"Všechna kupé první jízdy už jsou vyprodaná - obsadili je převážně britští a australští cestující," dodala Bekeová. Ale všichni ostatní zájemci podle ní nemusí propadat panice - na rok 2015 se plánuje pět dalších jízd.

Inspirace pro umělce

Ke slávě vlaku přispěli i spisovatelé a filmaři. K nejvýznamnějším patří detektivka Vražda v Orient expresu od Agathy Christie, kterou inspirovalo pětidenní uvíznutí vlaku v Turecku kvůli sněhu. Její román s detektivem Herculem Poirotem byl několikrát zfilmován. Prostředí Orient expresu využil pro svůj román také spisovatel Graham Green.

Ukázka zfilmovaného románu Agathy Christie (v angličtině)

Maďarské železnice nejsou jedinou společností, které využily nostalgie a slávy legendárního vlaku. Už koncem 70. let švýcarský podnikatel Albert Glatt nechal restaurovat původní vozy a poslal je zpět na koleje. Na nich jezdily až do roku 2007, kdy se staly předmětem soudní pře.

Jízdu historickými jídelními, lůžkovými, barovými a služebními vozy nabízí od 80. let i společnost Venice Simplon Orient Express a od roku 2003 i Pullman Orient Express.