Předražená cyklostezka v pražské části Sedlec za 18 milionů korun
Foto: HN – Martin Svozílek
Čtrnáct tras, jež se rozbíhají ze středu Mnichova k okrajům, k tomu tři po obvodu města. Asi 25 tisíc parkovacích míst pro kola a dokonalý systém značení, který nezapomíná na propojení s dálkovými trasami křižujícími Bavorsko. Tak vypadá "cyklistické město". Stav pražské infrastruktury je oproti tomu ostudný.

Praha: Chybí peníze i ochota dohodnout se

V Praze je blaze zní oblíbený slogan – o ježdění na kole po české metropoli to ale rozhodně neplatí, naopak. Jen těžko se hledá jiná oblast veřejného života, kde v posledních dvaceti letech nastal tak nepatrný pokrok jako v pražské cyklodopravě. Průjezd širším centrem Prahy na jízdním kole znamená stále víc než cokoli jiného životu nebezpečné dobrodružství, jehož podstatou je kličkování mezi auty po mizerném povrchu, zmatené značení a absolutní nedostatek i té základní cyklistické infrastruktury.

Že pro alespoň skromný rozvoj pražské cyklodopravy chybí také peníze, je nasnadě: 25 milionů korun vyčleněných pro tento účel na rok 2013 tvoří ani ne půl procenta z celkových dopravních investic města. Za to lze postavit nejvýše pět kilometrů cyklostezek a nic víc. V letech 2008 až 2011 šly do cykloinvestic v Praze zhruba trojnásobné částky. Odhaduje se přitom, že počet cyklistů pohybujících se po Praze na kole se každoročně zvyšuje asi o 15 procent.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.