Trapistická piva (na obrázku Chimay a Westmalle) vyrábějí belgičtí mniši v klášterech.
Foto: Vendula Havlíková
Do země čokolády a kreslených komiksů se Vendula Havlíková vypravila prozkoumat fungování evropských institucí. V současnosti v parlamentu proniká do tajů unijního rozpočtu. Kromě multikulturního prostředí na Bruselu nejvíce oceňuje jeho lokaci - všude je odtamtud blízko.

Alkohol je nepřítel lidstva, praví staré moudro. Ještě starší Bible však nabádá, že nepřátele je nutno milovat. Řeholní mniši trapisté na toto dilema vyzráli už v 17. století. V duchu Ora et labora spojili příjemné s užitečným a začali si vařením piva vydělávat na živobytí.

V šesti belgických klášterech tak činí dodnes. V jejich zdech se rodí lahodný zlatavý mok, jehož obsah alkoholu často odpovídá červenému vínu. Opatřen ochrannou známkou, dává světu na vědomí, že se na jeho produkci i prodeji podíleli pouze mniši a že veškerý výtěžek z prodeje putuje na charitativní účely.

Ze severu zas duje lezavý vítr, o kterém zpíval i slavný místní bard Jacques Brel. Titěrné kapičky deště na člověka útočí ze všech stran a ani deštník není nic platný. Vlámy, Valony i pestrý kolorit mezinárodních přistěhovalců čeká ještě minimálně jeden chladný a navlhlý měsíc. Ale když bude nejhůř, můžou si spolu zalézt k hospodskému krbu a poklábosit (nejen o počasí) nad sklenkou silného piva. Zahřeje nejen na těle, ale i na duši. Každá další totiž znamená dobrý skutek.

HN

Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.