Messnerův hrad Juval se vypíná na skalním ostrohu nad údolím Schnalstal. 
Foto: David Hainall
Horolezec, spisovatel, dobrodruh a poslanec Evropského parlamentu Reinhold Messner tráví letní měsíce mimo jiné na svém hradě Juval v Jižním Tyrolsku. Vlastníma rukama ho přebudoval na jedno ze svých horských muzeí a praktický domov. V létě je pro návštěvníky uzavřený, ale teď na podzim se znovu otevírá.

Messner, který jako první na světě vystoupil na všech 14 osmitisícovek, koupil hrad Juval v oblasti Vinschgau v roce 1983. Sám se aktivně podílel na jeho rekonstrukci a od roku 1985 v něm přes léto žije a pracuje.

V roce 2003 spatřil světlo světa jeho další unikátní projekt s názvem Messner Mountain Museum. Vybudoval celkem pět muzeí, z nichž každé se věnuje jiné problematice. Vždy však poodkrývají jiné téma, které se týká hor a života v nich. Muzeum zřízené na hradě Juval bylo první ze všech a zabývá se mýty, legendami, náboženstvím a duchovním životem horských národů. 

Muzeum i hrad je v červenci a srpnu veřejnosti uzavřen. V této době zde pobývá sám majitel s rodinou. Zbytek roku je Messner buď na cestách, nebo v nedalekém Meranu. Pro většinu turistů, kteří zde v tu dobu tráví dovolenou, to mnohdy bývá nepříjemné zjištění. Ovšem i procházka k hradu a v jeho okolí může být nezapomenutelným zážitkem. Už 1. září je ale vše jinak a muzeum se opět otvírá návštěvníkům.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.