Satanista oblepil billboardy jednu evropskou metropoli. Tato věta jistě mnohým zní nepatřičně, hrůzostrašně. Určitě tam visí něco obludného! Vůbec ne. Jde o součást boje, který s polským státem a církví vede Adam Darski známý jako Nergal, zpěvák a kytarista extrémně metalové skupiny Behemoth. A jeho boj je naprosto spravedlivý a zasluhuje si naši podporu. Nergal bojuje za svobodu nás všech. Chápou to desítky polských osobností, které ho veřejně podpořily. Třeba světoznámá režisérka Agnieszka Hollandová. I ona stojí za heslem, které Nergal nechal vyvěsit na billboardy po celé Varšavě – svobodné umění v sekulárním státě.

O co jde? Nergal na svých sociálních sítích, kde ho sledují stovky tisíc lidí, zveřejnil obraz Panny Marie, po kterém šlape bota. Soud ho následně odsoudil k vysoké pokutě za urážku náboženských citů. Nergal se odvolal. Hrozí mu až dva roky vězení. Zdá se to být absurdní? I toto je Evropa jednadvacátého století.

„Nedělám nic špatného. Jsem jen umělec, který jde na pódium a vyjadřuje se tak, jak je pro něj přirozené. Jestliže má někdo pocit, že zraňuji jeho náboženské city, tak ať se s tím vyrovná,“ říká Nergal v rozhovoru s HN. A dodává, že by ho rozhodně neuráželo, kdyby se někdo rozhodl třeba veřejně zničit desky jeho kapely Behemoth. „Je to jeho právo, pokud by to tak cítil,“ zdůrazňuje.

Tady je nutné říct, že Nergal není nějaký obskurní hudebník hrající pro pár lidí někde v garáži. Na koncerty Behemoth chodí tisíce lidí, desky této skupiny se umisťují v hitparádách po celém světě. Behemoth se například jako první polská skupina v historii dostala do americké hitparády Billboard 200, mapující nejprodávanější desky v USA. Podařilo se jí to v roce 2007 s albem The Apostasy (Odpadnutí od víry) a následně s každou další deskou. V Polsku se v prodejích dokázala dostat až na první místo, v Česku do první dvacítky.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

„Behemoth je momentálně asi nejúspěšnější extrémně metalovou kapelou minimálně v Evropě,“ konstatuje Tomáš Fiala, pořadatel festivalu Brutal Assault, který se koná v josefovské vojenské pevnosti a na němž Behemoth, hrající hudbu na pomezí black a death metalu, několikrát vystoupili.

V Polsku je Nergal celebritou, zasedal v porotě úvodní série tamní obdoby pěvecké televizní soutěže Superstar. Polští biskupové proti tomu tehdy sepsali protest. Že prý to „nepřispívá k budování smíru uvnitř společnosti“. Jako kdyby biskupové byli nějací nezpochybnitelní arbitři toho, co ke společenskému smíru přispívá. Diváci si ale z jejich stanoviska nic nedělali – zvítězil soutěžící, kterého koučoval právě porotce Nergal.

Proč vůbec Nergal zveřejňuje věci, jako je zmíněný obraz Panny Marie pošlapaný botou? Proč jsou klipy a texty Behemoth plné boje s křesťanstvím? „Provokace může být dobrá, aby lidi přiměla přemýšlet,“ říká Nergal. Nikomu neupírá právo věřit v Boha, ale vadí mu, jak velký vliv polská církev na veřejný život stále má. Ve skutečně dramatické formě se to projevilo v potratovém zákonodárství – nově je v Polsku možné provést potrat jen ze dvou důvodů. A to v případě vážného ohrožení zdraví matky nebo tehdy, když bylo početí výsledkem znásilnění nebo incestu. Všechny ostatní plody budou muset jejich matky donosit a porodit. A to třeba i tehdy, když je zřejmé, že takto narozené děti zemřou krátce po porodu. Polskou církev evidentně vůbec nezajímá, jak katastrofálně musí na psychiku ženy dopadat vědomí, že měsíce nosí dítě odsouzené k smrti. A jak se asi musí cítit, když ho po porodu vidí umírat.

„Jsem přesvědčen, že ve zdravé demokratické společnosti by měla být církev oddělena od státu. Často dávám za příklad Česko jakožto sekulární společnost, která vymezila církvi takové místo, které jí náleží. Přál bych si, aby tomu tak bylo i v Polsku,“ říká Nergal.

Svou billboardovou kampaň v ulicích Varšavy Nergal zaplatil z darů, které mu na jím založenou stránku Ordo Blasfemia posílají příznivci. Nergal, a sním třeba také zmíněná Agnieszka Hollandová, touto kampaní žádá zrušení článku 196 polského trestního zákoníku. Přezdívá se mu zákon proti rouhání a umožňuje odsoudit až na dva roky do vězení každého, kdo by se dopustil urážení náboženských citů jiných občanů. Opatření proti rouhání mají i některé jiné země v Evropě, pouze v Polsku je ale za takové „přečiny“ někdo pravidelně stíhán. Jen loni šlo o skoro 30 lidí. Například o tři ženy, které na plakátu nakreslily Panně Marii kolem hlavy místo svatozáře duhu, tedy symbol gayů a leseb. Protestovaly tak proti tomu, že církev o homosexuálech mluví jako o hříšnících. Soud je, na rozdíl od Nergala, osvobodil.

„Polský zákon o urážení náboženského cítění je v rozporu s mezinárodními standardy svobody projevu,“ konstatuje americká nevládní organizace Freedom House, která monitoruje stav demokracie ve světě. A připomíná, že samotná polská ústava, stejně jako mezinárodní smlouvy, které země podepsala, svobodu projevu zaručuje. Počet žalob kvůli údajné urážce náboženského cítění ale v Polsku roste od doby, kdy se tam dostala k moci ultrakonzervativní strana Právo a spravedlnost. „Chceme změnit Evropu, sním o tom, že ji opět pokřesťanštíme,“ svěřil se se svými ambicemi premiér Mateusz Morawiecki.

To ovšem Nergala, stejně jako další svobodně smýšlející lidi, kteří si nemyslí, že by stát měl protlačovat jednu konkrétní ideologii či doktrínu, popuzuje. A protestuje proti tomu tak, jak nejlépe umí – tedy svou hudební tvorbou.

Proč v ní tak často používá satanistické motivy? „Označil bych se za satanistu. Satan je pro mě už 30 let velkou inspirací,“ říká Nergal. Neznamená to ovšem, že pojídá děti, které před tím rituálně zavraždil. Satanismus slouží jakožto vyjádření toho, že se člověk nenechá omezovat různými církevními zákazy a příkazy, ale žije svůj život zcela svobodně, podle hesla „Nečiň jinému to, co nechceš, aby bylo činěno tobě“. „Texty našich písní jsou o tom, že by lidé měli mít kontrolu nad svými životy a měli by se rozhodovat sami za sebe,“ vysvětluje polský hudebník.

Církev podle něj vyžaduje, aby v sobě člověk potlačil veškeré temné stránky. Ty by samozřejmě nikdy neměly vyhřeznout až do podoby, kdy někdo začne páchat zločiny, ale stejně tak podle Nergala není důvod zamlčovat, že lidé mají své slabosti či tužby, které nejsou vždy slučitelné s obecně přijímanou morálkou. „Jak píše Bulgakov v románu Mistr a Markétka, každý strom vrhá stín. Je to překrásná metafora vyjadřující to, že bychom měli akceptovat a být schopni se vyrovnat s našimi světlými i stinnými stránkami. Oboje je součástí naší přirozenosti,“ vysvětluje Nergal. Knihy jsou pro něj při psaní jeho písní důležitou inspirací. V rozhovoru s HN nezmiňuje jen Michaila Bulgakova, ale například také Milana Kunderu.

Hudba Behemoth, kteří, dá-li covid, vystoupí v říjnu v pražské Tipsport aréně, je širšímu publiku na první poslech ne zcela přístupná. Přesto s ní ale dosáhli mimořádného komerčního úspěchu. Polští církevní preláti a různé militantní katolické organizace by udělali lépe, kdyby přemýšleli jako Petr Boháč, farář kostela ve východočeském Josefově, kde se koná zmíněný festival Brutal Assault. Boháč má z oken výhled na 20 tisíc fanoušků death, black či doom metalu nebo deathcoru, kteří do Josefova každý rok jezdí. „V žádném případě mě to nepobuřuje. Že existuje i takto zaměřená hudba, je součástí plurality, která do společnosti patří,“ řekl Boháč HN před dvěma lety. A výslovně zmínil, že zná Nergala a Behemoth. Kdyby se takto na celou věc dívali i další církevní představitelé, hned by na světě bylo o trochu líp.