Při pohledu na studijní i pracovní zkušenosti čerstvě třicetiletého Davida Musila se člověk ne­ubrání poznámce: Co ten člověk ještě dělá v Česku? Na londýnské City University nejprve získal bakalářský titul ve financích a k němu pak přidal magistra na Cambridge. První pracovní zkušenosti získával v poradenské kanceláři Deloitte a v bance JPMorgan, taktéž na ostrovech. Uvědomil si tam ale dvě věci: jednak, že by radši dělal sám na sebe, jednak, že v Česku chybí on-line nástroj na financování developerských projektů, jako je britský The House Crowd. Rozhodl se to změnit a jeden takový projekt, nazvaný Upvest, založil. To bylo v roce 2017.

Po třech letech je zřejmé, že to byl správný krok. "Letos plánujeme na naší platformě vybrat až čtvrt miliardy korun, loni to bylo 100 milionů," říká Musil. Upvest spojuje developery s drobnými investory, kteří se jim výměnou za úrok obvykle mezi pěti a sedmi procenty složí na úvěr, který funguje jako doplněk k bankovnímu financování. Je to velmi jednoduché, vše probíhá přes internet, minimální vstupní investice je pět tisíc korun a ve své podstatě jde o velmi podobný princip jako u služby Zonky, kde zase lidé půjčují jiným lidem.

"Momentálně nás je v týmu šest, ale rádi bychom přibrali další kolegy, kteří by nám pomohli se ještě více rozjet," líčí Musil své plány. Až dosud Upvest pomáhal financovat bytové projekty, desítky milionů se přes něj vybraly třeba na apartmánové domy na Šumavě, na rodinnou zástavbu na Malvazinkách nebo na výkup staršího domu určeného pro přestavbu v pražském Karlíně. "Cítíme potenciál i v administrativní zástavbě, tam bychom rádi upřeli pozornost," dodává zakladatel Upvestu s tím, že dokonce o jednom takovém projektu už jednají. Jde o spolufinancování rekonstrukce jednoho brněnského kancelářského komplexu s celkovým rozpočtem 600 milionů a na Musilově platformě by se měla vybrat desetina. "Moje vize je, že Upvest bude platforma pro development v podstatě jakéhokoli charakteru – rezidence, výrobní provozy, kanceláře, sanace brownfieldů. Prostě nemovitostní věci."

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Žádný náš projekt zatím nezkrachoval

Jenže na to, aby se zhmotnily ambice Davida Musila a druhého spoluzakladatele Petra Volného, který prošel technologickou firmou GoodData nebo slovensko-americkým start-upem Represent.com, potřeboval Upvest partnera. Proto se minoritním spolumajitelem společnosti právě nyní stala Komerční banka, její inovační rameno KB Smart Solutions. Jde o první vstup této banky do nějakého českého fintechu a v Upvestu má zatím podíl necelých 19 procent. Pokud se ovšem spolupráce osvědčí, Komerční banka má v plánu svou pozici v Upvestu postupně navyšovat − příští rok na 30,9 procenta, v roce 2022 pak může získat majoritu a v pozdějších letech pak firmu celou ovládnout.

"Už nějakou dobu jsme řešili, že bychom rádi byli součástí crowdfundingu, že bychom se v této oblasti rádi angažovali. A postupně jsme se dostali k Upvestu, který na nás udělal velký dojem. Nejen energií, která z kluků vyzařuje, ale třeba i tím, jak důkladně si prověřují projekty, než se rozhodnou je k sobě zařadit," říká šéf KB Smart Solutions Patrik Nový. To, že Musil s Volným a jejich analytici mají dobrou ruku při výběru staveb, pro něž pak na své platformě shánějí finance, dokládá, že zatím žádný z projektů, které nabídli k investování, nezkrachoval a všechny jsou spláceny dle harmonogramu. "Jasně, jednou to určitě přijde, to je nevyhnutelné, ale děláme všechno proto, aby se tak nestalo. Od začátku jsme si řekli, že nechceme být nějaká zástěrka nebo něco jako neprůhledný dluhopisový vehikl," zdůrazňuje Musil.

Vstup Komerční banky ještě více potvrzuje významnost Upvestu, není to ale první investor této firmy. Podíl v ní už mají Jan Holásek, známý právník a někdejší spolumajitel největší české advokátní kanceláře Havel & Partners (než z ní v roce 2014 odešel, jmenovala se Havel & Holásek) nebo bývalý manažer PPF Real Estate v Rusku a bývalý finanční ředitel developera MS − Invest Petr Malík.

"Finanční služby se mění, zrychlují, celý obor prochází velkou změnou. I my musíme hledat nové modely a přístupy," vysvětluje Nový motivace Komerční banky. "A jednou z cest je, že se spojíme s mladými start-upy a partnery, kteří nám s tím, abychom byli v on-line světě ještě lepší, pomůžou." Malý dodává, že podobných aktivit má banka více, kromě Upvestu například interní platební start-up Zaplaceno.cz. A připomíná, že většinový vlastník KB, francouzská skupina Société Générale, nedávno koupil podíl v původně české on-line pojišťovací platformě Mutumutu.

Investiční služba do složitých časů

Jak má spolupráce Komerční banky a Upvestu vypadat? Nejdříve budou sdílet například prověrky projektů a banka, jež má v českém byznysu historicky velmi silnou pozici, zároveň pomůže start-upu vyhledávat developery, kteří by mohli mít o doplňkové financování formou crowfundingu zájem. Výhledově pak začne KB nabízet svým klientům z řad běžných střadatelů, že mohou prostřednictvím Upvestu zhodnotit část svých peněz.

Momentálně má Musilova firma kolem 750 "retailových" investorů, kteří přes ni půjčují developerům. Nejnižší možná částka je sice jen již zmíněných pět tisíc, průměrný vklad je ovšem 50 tisíc korun a ti, kteří přes Upvest investují, obvykle umístí své peníze do více projektů. Musil si nejen od vstupu Komerční banky slibuje, že tato čísla dál porostou: "Koronavirus nás v podstatě nijak nepostihl. Zrevidovali jsme zásobník projektů, které budeme spouštět, a jeden jsme vyřadili. Jinak ale platí, že službám, jako je ta naše, se lépe vede v dobách, kdy je ekonomika v poklesu, protože pak je těžší sehnat klasické bankovní financování. Navíc v podstatě od startu jsme schopni si na sebe vydělat, takže do budoucna hledíme teď hodně pozitivně."