Slezský železniční spolek, který se svou matkou Hanou založil Ladislav Antalec, se snaží dát nový smysl důlním vlečkám, jež nyní, kdy se doly zavírají, pustnou.
Foto: Jiří Zerzoň
Ostravsko a Karvinsko jsou protkané pavučinou důlních vleček, po nichž vlaky vozily uhlí. Slezský železniční spolek, který založili Ladislav a Hana Antalecovi, syn zapálený pro železnici a jeho matka, už několik let na starých tratích vypravuje výletní vlaky a snaží se do regionu přitáhnout turisty.

Báňský spěšný vlak projíždějící Ostravsko‑karvinským revírem mívá každou letní sobotu a neděli vyprodáno. Po starých důlních vlečkách a bývalé Košicko‑bohumínské dráze urazí zhruba 60 kilometrů, zastaví pouze u vodní jámy Žofie v Orlové, kde ještě stojí zachovalá těžní věž ze 30. let minulého století. Mezi cestujícími z celého Česka, kteří se dvouapůlhodinové vyhlídkové jízdy s výkladem účastní, jsou i pamětníci, již na dolech pracovali.

„Je to úžasné prolínání historie a současnosti,“ říká zapáleně Ladislav Antalec. „Ostravu projíždíme částí, která už je zrekultivovaná, sem tam je ještě nějaká památka. Jede se kolem Dolu Michal nebo přes Petřvald. Člověk jede lesem a najednou na něj vykoukne široká cesta a uvědomí si, že to byla historicky trať.“ Nebýt pětatřicetiletého muže s nepřehlédnutelnou kšticí kudrnatých vlasů a Slezského železničního spolku, který založil, vyhlídkový vlak by nejspíš nikdy nevyjel.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.