Význam střední Evropy se snaží politicky akcentovat visegrádská čtyřka.
Foto: Profimedia

Fenomén „střední Evropy“ je ve větší míře záležitostí až 20. století. Ve středověku bylo důležité, že české země patřily do křesťanského světa, a tedy do Evropy jako takové. Ještě důležitější ale bylo, že jsme skoro tisíc let byli součástí Svaté říše římské. Sice jsme byli její východní periferií, ale to nijak nesnižovalo náš význam. Praha byla sídlem několika císařů a její univerzita tou nejstarší v zaalpské části říše. Nicméně pro takové Francouze jsme byli už ve středověku exotikou spíše s nelichotivými asociacemi: zimou, špínou, smradem, nepohodlím, špatným vínem… A my jsme se zase skrze prsty dívali na východ – jedním z nejpřísnějších trestů bylo u nás „vyhnání do Uher“…

Specifičnost střední Evropy se zvýrazňuje až po vytlačení Habsburků z německého prostoru v roce 1866 a následném vzniku Rakouska‑Uherska. To nás posunulo výrazně na východ geograficky i politicky. Pestrá národnostní směsice podunajské monarchie se všemi jejími kulturami tomu dodávala v očích Západoevropanů až orientální ráz. Rakouskému kancléři Metternichovi se ostatně připisuje výrok, že Asie, případně Balkán – prameny se zde různí – „začíná za Rennwegem“, za ulicí ve Vídni, kde stála jeho vila.

HN

Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.