Světlo na konci tunelu. Známou a mnohokrát popsanou vizi doprovázející tuto situaci by mohl zapříčinit hromadící se oxid uhličitý, který způsobuje halucinace.
Foto: Shutterstock
Co se děje s člověkem, když umírá? Co prožívá a jaké procesy se odehrávají v jeho těle? Pandemie koronaviru a každodenní počítání jejích obětí udělala ze smrti neustále přítomné téma a podobné otázky musely v posledním roce napadnout leckoho. Odpovědi na ně hledá také věda, která je však ve výzkumu smrti a umírání teprve na počátku.

Před sedmi lety se spojili čeští lékaři s kanadskými a nizozemskými kolegy, aby se společně pokusili dozvědět více o tom, jak nastává konec života a co jej provází. Na šest set oslovených rodin vyhovělo žádosti o svolení monitorovat životní funkce jejich bližních při umírání. Výzkum proběhl mezi lety 2014 a 2018, výsledná studie vyšla letos začátkem března v odborném časopise New England Journal of Medicine. Jako hlavní cíl si vědci určili odpověď na otázku, kdy lze říci, že smrt již opravdu nastala.

Blikající žárovka srdce

Z pohledu vědy smrt není jeden, jakkoliv jasně definovaný okamžik, ale proces. Z dějů probíhajících v těle byla pro vědce nejdůležitější srdeční aktivita. „Než praskne žárovka, někdy chvilku bliká. V srdci je to podobné. Okamžik smrti je z biologického pohledu proces. Z právního a etického hlediska však smrt za proces považovat nelze, a proto na základě celospolečenské dohody pracujeme se smrtí jako s okamžikem,“ vysvětluje Kateřina Rusinová, přednostka Kliniky paliativní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a spoluautorka studie.

Studie ukázala, že se při umírání může srdeční aktivita po zastavení dokonce znovu obnovit. Nejdelší prodleva mezi zástavou srdce a jeho krátkodobým „oživením“ trvala čtyři minuty a dvacet sekund. Pro lékaře má takové zjištění dvojí význam. Jednak jim potvrdilo správnost současné praxe posečkat se stanovením času úmrtí pět minut po zástavě srdce. A jednak je to důležité pro dárcovství orgánů, při kterém je nutné orgány odebrat co nejdříve po stanovení smrti.

HN

Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.