Mor. Modlit se a odvážet mrtvé. Příliš jiných způsobů, jak bojovat s nemocí, ve středověku nebylo. Ale hledali se také viníci, stejně jako nyní.
Foto: ČTK
Svéráznou předglobalizací procházel svět ve čtrnáctém století. Mongolové vytvořili obrovskou říši na více než čtvrtině zemského povrchu. Otevřenost v obchodě s Čínou a větší pohyb lidí i zboží umetly cestu středověké pandemii moru, který se stal metlou Evropy. I přes rozdíl staletí lze vidět podobnost se současnou pandemií koronaviru, a to především v chování a myšlení lidí.

Mongolský superstát založený Čingischánem umožnil volný mezinárodní obchod, jehož důležitým zdrojem bylo stejně jako dnes zboží z Číny. Nákaza se rozšířila odněkud z jižní Číny na sever do Mongolska. Morové bakterie žily v blechách, cizopasících na krysách. Odkud přesně se vzaly a kdy, o tom víme stejně málo jako zatím o detailech původu pandemie koronaviru před dvěma lety.

Čingischánův životopisec Jack Weatherford popisuje, jak velikost Mongolské říše a její rozmach až k hranicím Evropy nechtěně přispěly ke katastrofě. „Čína zastávala v mongolském světovém systému funkci výrobního centra, a jak z Číny plynulo zboží, šel za ním mor. Mor byl epidemií obchodu. Tytéž mongolské cesty a karavany, které skloubily dohromady eurasijský svět třináctého a čtrnáctého století, nepřemisťovaly jen hedvábí a koření. Cesty a stanice, které Mongolové vybudovali pro obchodníky, sloužily neúmyslně jako cesty a zastávky také pro blechy, a tudíž i pro samotnou nákazu. Spolu s přepychovými látkami, exotickými vůněmi a vzácnými klenoty nesly karavany i blechy, které šířily mor z jednoho táboru do dalšího, z jedné vesnice do druhé, z města do města a z kontinentu na kontinent,“ popsal historik katastrofu blížící se nezadržitelně z východu.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.