"Mezi lidmi nedělal rozdíly, jako se sobě rovnými mluvil i se zedníky, kteří na hradě pracovali," vzpomíná na šlechtice Zdeňka Sternberga kastelánka Českého Šternberka Zuzana Míková.
Foto: Pavel Radosta
Zdeněk Sternberg prožil téměř celé dramatické století samostatné republiky. Aristokrat, který zemřel minulý týden v 97 letech, se v životě snažil řídit tím, co mu v dětství kladli na srdce rodiče.

Svůj "podnik", jeden z nejstarších tuzemských hradů jménem Český Šternberk, řídil až do posledních chvil. Zdeněk Sternberg, jenž ve středověké pevnosti vyrůstal a znovu se sem z emigrace na začátku 90. let vrátil, se ale nepovažoval za podnikatele. Mluvil o sobě jako o hospodáři, jehož úkolem je předat rodový majetek dalším generacím v co nejlepším stavu.

HN

Ještě na vás čeká 95 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.