Je to padesát na padesát. Mezi lety 1946 a 2010 proběhlo na světě 619 převratů, úspěšnost byla 49 procent. Portugalská karafiátová revoluce v roce 1974.
Foto: Profimedia
Byl útok příznivců Donalda Trumpa na Kapitol pokusem o státní převrat? Jak se vlastně převrat správně dělá? Jak se po úspěšném převratu udržet u moci? A čím připomínají současní populisté pučisty?

Násilí v politice za účelem získání či udržení moci obecně přibývá, a to jak v nedemokratických zemích typu Ruska, tak v zemích se zavedenou demokracií. V souvislosti s násilným obsazením Kapitolu příznivci Donalda Trumpa se dokonce objevily dohady, zda nešlo de facto o pokus o státní převrat a zda se tato praxe nemůže stát novou normou. V téhle souvislosti je zajímavé připomenout si knihu amerického historika Edwarda Luttwaka Státní převrat − praktická příručka. Z ní uvidíme, že pokud o pokus o převrat šlo, byl naprosto zpackaný. Kniha, která za měsíc vyjde v češtině, je zajímavá nejen proto, že nás provádí nejmenšími detaily teorie a praxe státních převratů. Ale i proto, že je z ní zřetelné, že některé pučistické techniky jsou používané i současnými populisty, kteří zkoušejí pootočit chod států podle svých představ.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.