Pravděpodobnost, že do Česka přijede zazpívat Adele, Rolling Stones nebo třeba Radiohead a další slavní britští umělci, je o něco menší než dřív. A to bez ohledu na pandemii. Brexit totiž znamená, že celoevropská koncertní turné se britským umělcům zkomplikují. Budou si muset vyřizovat povolení pro každou z 27 zemí Evropské unie zvlášť, a to především pro zástupy lidí, kteří každé turné připravují. Koncerty hudebních hvězd znamenají přesuny desítek plně naložených kamionů z jedné země do druhé. A protože Británie odmítla volný pohyb osob, spojený s existencí jednotného trhu v EU, volně se po unii nebudou moci pohybovat ani britští umělci.
Autorská strana
Rozpad, návrat do EU, šťastnější ryby v moři? Co čeká Brity po brexitu

Kdy zase přijedou Rolling Stones. Brexit komplikuje nejen obchod mezi Británií a EU, ale také celoevropská turné velkých britských hudebních skupin.
Foto: Reuters
Pravděpodobnost rozpadu Spojeného království je větší než kdy dřív. Pro Česko by to byla tragická zpráva: v Kremlu by slavili oslabení jedné z klíčových zemí NATO. I to je riziko, k němuž přispěl brexit. Návrat Britů do EU je ale krajně nepravděpodobný, a to i kdyby se splnily předpovědi, že na brexitu nevydělají.
HN
Máte již předplatné? Přihlaste se.