Na Balkán mířila už jedna z prvních investic fondu Credo Ventures, který Ondřej Bartoš spoluzaložil v roce 2010.
Foto: HN – Libor Fojtík
Evropa se s Amerikou na startupové scéně nemůže poměřovat. Jestli ale nějaká technologická firma s kořeny na starém kontinentě má potenciál a ohlas i mezi největšími fondy ze Silicon Valley, je to původem rumunská UiPath. Na její cestě k mnohamiliardové ceně a před brány newyorské burzy jí pomohli také Češi – startupový fond Credo Ventures.

Do Rumunska začal Ondřej Bartoš jezdit kolem roku 2006, když pracoval pro polský investiční fond MCI. "Ta země mě fascinovala. Byli sice pozadu i za námi a Česko bylo zase pozadu za Západem, ale byla tam cítit chuť," vzpomíná pětačtyřicetiletý investor. Bukurešť, Temešvár nebo Kluž nabízely podobné bohatství jako některé další státy bývalého socialistického bloku: solidní technické školství, a tedy dostatek šikovných inženýrů, matematiků, konstruktérů. "Kteří byli hladoví po úspěchu, chtěli se prosadit," vzpomíná Bartoš.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.