Baroko mají Češi spojené s katolickou vírou, v Sasku i Braniborsku na severovýchodě Německa však stojí také barokní stavby, přestože se tam prosadilo luterství. V braniborském Templinu je barokní věž kostela svaté Máří Magdalény vidět skoro odevšad, výhledu na ni nebrání žádné výškové budovy, a dokonce i při plánování místních panelových sídlišť se architekti za časů Německé demokratické republiky drželi spíš při zemi. Šestnáctitisícové město nedaleko hranice s Polskem je v posledních letech známé hlavně tím, že zde vyrůstala spolková kancléřka Angela Merkelová. A že její otec zde byl luterským farářem.
Příběhy
Před 400 lety byli rivalové, dnes čelí společnému problému. Následovníků kacířů i papeženců v nové Evropě ubývá

Proti sobě? Raději spolu. Symbolem soužití a porozumění odlišných konfesí se stal kříž smíření, který na Bílé hoře společně odhalili zástupci Ekumenické rady církví v ČR a České biskupské konference.
Foto: ČTK
Dříve bojovali katolíci a protestanti v českých zemích a Evropě kromě jiného za svoji pravdu a za svoji víru. Někdejší rivalové dnes čelí společnému problému: ubývá jim aktivních věřících. Do činnosti svých církví zapojení křesťané se v Evropě pomalu, ale jistě stávají menšinou.
HN
Máte již předplatné? Přihlaste se.