Francouzští vojáci budou moci užívat pilulky, které jim v případě nutnosti umožní vydržet dlouhou dobu beze spánku.
Foto: ČTK/AP

Francie

Paříž povolila vývoj odolných vojáků jako ze sci-fi filmu

Francouzská armáda může vyvíjet vylepšení, která pomohou vojákům k větší odolnosti vůči bolesti nebo stresu, či mechanická vylepšení jejich těl. Povolil jí to etický výbor ministerstva obrany. V praxi by mohlo jít například o užívání pilulek, které vojákům umožní vydržet dlouhou dobu beze spánku. Hypoteticky by mohl výzkum vést až k vytvoření bionických vojáků neboli bojovníků s implantovanými čipy či protézami fungujícími jako střelná zbraň. Takové úvahy se dosud objevovaly především ve sci-fi filmech.

Podle ministryně obrany Florence Parlyové Francie neplánuje v brzké době nasadit takové vojáky do boje, musí ale být připravená na to, když se podobným směrem vydají jiné státy.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.