Když se přes šedesát let dělá nepořádek, který se navíc sám od sebe umí násobit, je zaděláno na průšvih. Přesně k tomu došlo nad našimi hlavami, na oběžné dráze Země. S každým startem rakety vynášející družici, sovětským Sputnikem 1 počínaje, přibývá v blízkém vesmírném prostoru také kosmické smetí v rozmanitých podobách. Může jít o satelity po konci životnosti o váze stovek kilogramů, či dokonce tun, bolení hlavy vědcům i vesmírným podnikatelům ale působí i mnohem drobnější úlomky, třeba jen o váze několika gramů. I obyčejný šroub má kvůli tomu, že se řítí rychlostí několika kilometrů za sekundu, energii, která může poškodit zařízení za stamiliony či miliardy dolarů.
Autorská strana
Uklidí po sobě lidstvo vesmírný svinčík? Jde o miliardy i o životy, nebezpečný je i několikagramový úlomek

Odvrácená strana úspěchu. Vypuštěním družice Sputnik 1 roku 1957 odstartovala vesmírná éra a současně se začal rodit problém s vesmírným smetím.
Foto: Profimedia
Kolem Země obíhá na tři tisíce nefunkčních satelitů a téměř milion několikacentimetrových úlomků, jejichž náraz může vyřadit družici či poškodit vesmírnou stanici. Problém se zhoršuje a kosmické velmoci investují do jeho řešení. Do projektu Evropské kosmické agentury je zapojeno i Česko.
HN
Máte již předplatné? Přihlaste se.