Nový autopilot firmy Honeywell, na jehož vývoji se podíleli vědci z pražského ČVUT, je vůbec prvním zařízením tohoto druhu pro menší letouny, které lze ovládat za pomoci dotykového displeje.
Foto: ČVUT
Brněnská pobočka firmy Honeywell spolu s ČVUT vytvořila digitální autopilot pro letadla, jako je Cessna. Nové zařízení urychlí certifikaci menších letounů.

Zařízení schopná ovládat letadla bez pomoci lidské posádky se v letectví využívají už od 20. let minulého století. Zvláště v civilních letounech jsou přitom stále k vidění staré analogové autopiloty vyvinuté před desítkami let. Důvodem je vysoká pořizovací cena novějších typů těchto přístrojů, jež dosahuje až půl milionu korun. Náklady zvyšuje i fakt, že dosud bylo třeba otestovat a certifikovat nové autopiloty pro každý typ letadla zvlášť.

HN

Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.