Strongmeni. Jsou přece nejlepší, nejschopnější, a logicky tedy musí jen vítězit. Cokoliv jiného není možné.
Foto: ČTK/Reuters
Politici s autoritářskými sklony prožívají ztrátu moci jako totální ponížení. Jsou schopni popřít realitu, uvěřit vlastním výmyslům o zradě a podvodu, udělat pro udržení v úřadu cokoliv. V obměnách volají: "Nikdy neodstoupím, nech si to všichni zapamatují." Demokratický systém naštěstí má cesty, jak se ubránit.

Co se to vlastně děje ve Spojených státech? Jak je možné, že v zemi označované za vzor demokracie odmítá poražený prezident Donald Trump uznat výsledek voleb a umožnit tak bezproblémové předání moci? Právě respekt k vůli voličů a poklidné předání moci je znakem skutečně funkčních demokracií. Na situaci podobné té v USA jsme zvyklí spíše ze zemí, které jsou demokraciemi křehkými či jen formálními, například v Africe nebo ve Střední Asii. Co se stalo, že do USA dorazily zvyklosti země, odkud pochází Borat? A nehrozí něco podobného v budoucnu i u nás?

Zajímavý pohled nabízí profesorka Newyorské univerzity Ruth Ben-Ghiatová. Nejde podle ní o problém systémový, ale psychologický − závislý na osobě lídra, o kterého se jedná. V čerstvé knize Strongmen: Mussolini to the Present sepsala Ben-Ghiatová cosi jako "kuchařku", podle níž fungují politici se sklonem k autoritářství − například Viktor Orbán, Silvio Berlusconi či Donald Trump.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.