Tan Trinh: V březnu oslovila jeden vietnamský pár sestra z ostravské nemocnice. Poprosila ho, zda by vietnamská komunita nemohla pomoct se šitím nedostatkových roušek.
Foto: HN – Jiří Zerzoň
Drobný Ostravan Tan Trinh je příkladem pracovitosti v Česku žijících Vietnamců. Pochází z deseti dětí. Jako žák byl dobrý v matematice, a tak chtěl z Viet­namu odjet studovat na univerzitu do Polska. Nakonec ale skončil jako zámečník a svářeč v ostravské Nové huti. "Nevadilo mi to," říká. Vidinu vysoké školy ale neopustil. V 90. letech vystudoval v Česku ekonomii a začal tu podnikat.

Hlavně napište, že je to medaile pro celou vietnamskou komunitu, ne pro mě, upozorňuje několikrát během rozhovoru Tan Trinh, kterého prezident Miloš Zeman v den státního svátku 28. října vyznamenal medailí Za zásluhy. Předsedovi ostravského a moravskoslezského vietnamského spolku ji udělil zejména za to, že významně pomáhal v době pandemie.

Na jaře Tan Trinh udělal ze svého ostravského rodinného domu malou manufakturu. Sjížděli se k němu Vietnamci z celého kraje, aby ve volném čase šili tisíce roušek, jež pak věnovali nemocnicím nebo domovům seniorů. Tan Trinh, který je buddhistického vyznání, považuje pomoc druhým za povinnost úspěšných lidí. V Ostravě vlastní několik obchodů s potravinami a restauraci.

HN: Moravskoslezská vietnamská komunita patří k největším v Česku. Co přivedlo tolik vašich krajanů právě sem?

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.