Díky termojaderné fúzi by se mohlo vyrábět obrovské množství energie, aniž by vznikal radioaktivní odpad. Na snímku 3D vizualizace fúze.
Foto: Shutterstock
Britští výzkumníci otestovali fúzní jaderný reaktor. Zařízení, které neprodukuje radioaktivní odpad a v budoucnu se může stát nevyčerpatelným zdrojem energie.

Výroba energie v jaderných elektrárnách je velmi efektivní. V tuzemském Temelínu se například ročně spotřebuje jen asi 80 tun obohaceného uranu, který se v jeho dvou reaktorech štěpí. Tím následně vzniká tolik elektřiny, že je elektrárna schopná pokrýt až pětinu celé domácí spotřeby. Daní za to je ovšem tvorba nebezpečného jaderného odpadu, vyhořelého paliva, které zůstává radioaktivní až stovky let. Právě proto je atomová energetika v některých zemích, jako jsou Rakousko či Německo, v nemilosti.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.