Ostatní národy se dojímají nad svými vítěznými bitvami, Češi prohrou z roku 1620.
Foto: Wikipedie
Před 400 lety bylo definitivně poraženo povstání českých stavů proti habsburskému císaři. Stalo se tak 8. listopadu 1620 během bitvy na Bílé hoře. S "naší nejslavnější porážkou" je spojena řada mýtů. Tři historici uvádějí některé z nich na pravou míru.

Vždyť to ani žádná pořádná bitva nebyla, spíše jen taková šarvátka. Většina českého vojska vlastně ani nebojovala, nýbrž v chaosu prchala. Za hodinu bylo hotovo. V ostrém kontrastu k tomuto zpochybňujícímu pohledu na vojenský význam bitvy na Bílé hoře, který není až tak neobvyklý, stojí oblíbené hypotézy o rozsáhlých tragických následcích, které měl střet mít pro české země. A také baterie mýtů úspěšně přežívajících dodnes.

HN

Ještě na vás čeká 95 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.