Máte pocit, že toho člověka důvěrně znáte. Víte, co snídá, jaké značky oblečení si kupuje, čím si myje vlasy a z jaké dovolené se právě vrátil. Najednou ho potkáte na ulici a máte chuť na něj zamávat, jako kdybyste potkali dobrého kamaráda. Pak se ale nejspíš na poslední chvíli zarazíte, protože si uvědomíte, že on vás vůbec nezná. To vy mu několikrát denně skrze jeho profil vstupujete do života a dáváte mu lajky. Říká se mu influencer, a pokud je úspěšný, sociální síť Instagram se může stát dokonce hlavním zdrojem jeho obživy. Moc vám to ani nedochází, ale každý váš komentář, každá vaše reakce na jeho profilu, každý odkaz na něj, který pošlete někomu dalšímu, posiluje jeho pozici živoucí reklamy, za kterou dostává dobře zaplaceno. Vy ho ale nejspíš vnímáte jako spojence. Vy přece taky zveřejňujete fotky ze svého soukromí, proč by nemohl on? Je to tak jednoduché − na sociální síti si přece každý může dělat, co chce.
Téma
Sociální síť s nejhorším dopadem na lidskou psychiku: Instagram chytí, sevře a už nepustí

Většinu fotek na Instagramu uživatelé vylepšují s pomocí vestavěných filtrů i dalších pomocných aplikací. Na malém mobilním displeji může každý snadno vypadat, jako by jej vyfotil profesionál.
Foto: Getty Images
Patří k nejoblíbenějším sociálním sítím současnosti. Má z nich ale nejničivější dopad na lidskou psychiku a u mnohých uživatelů vyvolává stres a frustraci. Instagram využívá lidské touhy po sociálním kontaktu i narcistních rysů a zájmu o soukromí jiných, které jsou přirozenou součástí lidské povahy.
HN
Máte již předplatné? Přihlaste se.