Otec mu zdůrazňoval, jak důležitou roli v obraně Velké Británie sehráli za druhé světové války českoslovenští piloti. I proto jim Euan Edworthy prosadil pomník uprostřed Prahy.
Foto: HN – Lukáš Bíba
Když má Euan Edworthy najít něco, co spojuje Brity a Čechy, má poměrně jasno: smysl pro humor, zejména ten absurdní, a pivo. A v čem se liší? "Britové se nikdy nebojí vám říci svůj názor. Češi jsou svým způsobem opatrní, aby ho veřejně říkali," uvádí usměvavý padesátník, který za budování mostů mezi Čechy a Brity získal na počátku letošního října Řád britského impéria.

Když mu headhunter v roce 1994 zavolal a nabídl práci v Praze pro tehdy čerstvě vzniklou vládní agenturu CzechInvest, měl Euan Edworthy poměrně jasno: Praha je pro vystudovaného historika zajímavá. Pracoval tehdy v Asii, ale táhlo ho to zpět do Evropy. Tak se začala psát kariéra muže, který teď dostal vyznamenání "za službu ve vztazích mezi Spojeným královstvím a Českou republikou", jak zní oficiální zdůvodnění britského ministerstva zahraničí. "Bylo to velké překvapení a jsem velmi poctěn," tvrdí Brit, který se stal jedním z 1358 letošních královnou oceněných.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.