Bitka odpůrců vládních protikoronavirových opatření s policií na Staroměstském náměstí vyvolala řadu odsuzujících, ale i posměšných reakcí. Asi nejvtipnější byla poznámka, že průměrné IQ na místě v tu chvíli nezvyšovali jen jízdní policisté, ale i jejich koně. Rozšířil se dojem, že lidé, kterým se zkratkovitě začalo říkat antirouškaři, jsou kolektivně primitivní hlupáci. Jenže to je naprostý omyl. S policií se servali jen projevy dezinformátorů rozhicovaní fotbaloví chuligáni, kteří si vybili frustraci z toho, že se nemohou rvát mezi sebou u příležitosti nyní zrušených zápasů. Existuje řada lidí, kteří se s nikým neperou, pouze z různých důvodů hodnotí situaci jinak a nechce se jim podřídit úplně všemu, co po nich vláda chce. Těch prvních je podle průzkumu National Pandemic Alarm 10 procent, těch druhých skoro polovina − se všemi vládními opatřeními souhlasí v Česku jen 46 procent lidí. Kdybychom přijali tezi, že ten, kdo kritizuje současný restriktivní typ boje s epidemií, je hlupák, museli bychom za pitomce označit více než polovinu české populace.
Autorská strana
Jak rozumět lidem, kteří odmítají vládní boj s koronavirem

Ne všichni „odpírači roušek“ jsou hlupáci. Pro svůj postoj mají často pádné argumenty. Cestou je jen debata a ještě přesvědčivější argumenty.
Foto: ČTK
Všichni odpůrci protikoronavirových opatření nejsou násilničtí primitivové. Někteří mají oprávněné obavy o svou existenci, o budoucnost svých rodin. Jiní se bojí i ztráty svobody. Nikdo jim bohužel nedokázal vysvětlit, že se současný lockdown celospolečensky vyplatí. I v tom Babišova vláda trestuhodně selhala.
HN
Máte již předplatné? Přihlaste se.