Snad žádná jiná dekáda se s odstupem času neproměnila takřka v mýtus. Šedesátá léta minulého století zůstala zhmotněná v silně symbolických událostech jako zavraždění vůdce afroamerického hnutí za občanská práva Martina Luthera Kinga Jr. či amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Jedním z okamžiků definujících turbulentní období celospolečenských změn ve Spojených státech byl i takřka šest měsíců trvající soud se skupinou protiválečných aktivistů, kteří demonstrovali na 35. národním sjezdu demokratů v Chicagu roku 1969. Americký scenárista a režisér Aaron Sorkin pojal ve snímku Chicagský tribunál, který je právě k vidění na Netflixu, tuto událost coby opulentní divadlo, jež si skutečnost bere jen jako odrazový můstek.
Kultura
Sedm rebelujících útočí na srdce. Chicagský tribunál je špičkově vystavěné soudní drama, dojemné, vtipné, grandiózní

Chicagský tribunál od začátku do konce odsýpá jako dokonale namazaný hollywoodský stroj, v němž standupová vystoupení Sachi Barona Cohena (vpravo) rytmizují děj.
Foto: Netflix
Hvězdně obsazené drama režiséra Aarona Sorkina nazvané Chicagský tribunál má oscarové ambice. Film o nechvalně proslulém soudu se skupinou protestujících na sjezdu americké Demokratické strany v roce 1969 umně evokuje dobu hippies i obskurní povahu zpolitizovaného přelíčení.
HN
Máte již předplatné? Přihlaste se.