Miliardář z Indie. Apoorva Mehta uspěl se svou snahou vybudovat vlastní značku až na dvacátý pokus.
Foto: Reuters
Miliardové start-upy ze Silicon Valley bojují proti tomu, aby nemusely převádět tisíce lidí, kteří pro ně pracují, na zaměstnanecký poměr. Do kampaně nalily stamiliony dolarů. Jednou z firem, které se v iniciativě nejvíc angažují, je Instacart – webová platforma pro nákupy v klasických supermarketech, která už má stejnou cenu jako Airbnb.

Za dva a půl týdne rozhodnou američtí voliči o budoucnosti své země, o globálním uspořádání, o mezinárodních vztazích. Na to všechno bude mít zásadní vliv, kdo usedne do Bílého domu na další čtyři roky. Obyvatelé Kalifornie budou ovšem ve volebních místnostech posuzovat ještě jednu změnu, která může mít výrazný dopad, v tomto případě na budoucnost sdílené ekonomiky.

V referendu totiž Kaliforňané odhlasují, zda mají firmy jako Uber nebo Lyft udělat v jejich státě, který je zároveň jakousi byznysovou laboratoří, ze všech svých řidičů plnohodnotné zaměstnance (dosud fungují v režimu podobném českému švarcsystému). Jde o součást celosvětové debaty o novém nastavení pracovněprávních vztahů, která probíhá i v Evropě: technologické giganty ze Silicon Valley sice dokážou přicházet s novými službami a vychytávkami, jež lidem ulehčují život, zároveň ale na samou mez napínají možnosti klasického pracovního práva a hledají v něm skulinky, aby mohly fungovat nejen flexibilněji, ale také efektivněji. A když zaměstnancům nemusí platit pojištění ani nemocenskou, je to pro chronicky ztrátové start-upy cenné posílení cashflow.

HN

Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.