Do EU přes Kypr. Z kupování občanství Kypru, členské země Evropské unie, za investice se stalo kupčení. Vláda po skandálu program zrušila.
Foto: Shutterstock
Investigativní novináři z kanálu al-Džazíra ukázali, že občanství členského státu EU mohli získat i kriminálníci. Pomáhali jim s tím právníci, majitelé nemovitostí i vysocí politici.

Slunce hřálo a mladý muž v perfektně padnoucím obleku si vychutnával oběd v luxusní restauraci s výhledem na moře. Právník Andreas Pittadjis byl přesvědčený, že právě udělal velký obchod. Souhlasil, že sežene kyperské občanství pro jistého extrémně bohatého Číňana nyní žijícího někde v Asii. Doma byl odsouzen v nepřítomnosti za úplatkářství a praní špinavých peněz. Jenže transakce se zadrhla. Advokát nejednal s představiteli tajemného miliardáře, ale s reportéry, kteří si vše nahrávali. I to, jak je vozil po celém ostrově, seznamoval je s realitními makléři a nakonec skončili u předsedy horní komory kyperského parlamentu Demetrise Syllourise, který je ujistil, že udělit občanství nebude žádný problém. A to novináři nikdy neřekli, jak se záhadný žadatel vůbec jmenuje.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.