Otravný megahit. Robert Plant v jednu dobu nechtěl píseň Stairway To Heaven zpívat, protože mu už přišla jako odrhovačka, právo na autorství však společně s ostatními členy Led Zeppelin hájil.
Foto: Reuters

Spojené státy

Stairway to Heaven je původní, Led Zeppelin nejsou plagiátoři

Ostře sledovaný spor o autorská práva po šesti letech skončil výrokem ve prospěch britské rockové kapely Led Zeppelin, která nemusí platit milionové odškodné.

Obvinění vznesl zmocněnec Randyho Wolfeho, autora skladby Taurus, ze které údajně mělo pocházet kytarové sólo z úvodu legendární zeppelinovské skladby Stairway to Heaven z roku 1971.

Žalobce tvrdil, že kytarista Jimmy Page a zpěvák Robert Plant motiv převzali poté, co Wolfeho kapela Spirit podnikla s Led Zeppelin společně turné na konci sedmdesátých let.

Page a Plant od počátku tvrdí, že skladbu složili v odlehlé chatě ve Walesu. Wolfe, známý pod uměleckým jménem Randy California, utonul v roce 1997.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.