Paní Sofie (na snímku z 90. let) se po sňatku s palestinským lékařem přestěhovala v roce 1964 do jeho vyprahlé a násilím zkoušené země. Po počátečním šoku tam zůstala a prožila většinu života.
Foto: archiv Sofie B.
Studentka práv Sofie B., jež si v roce 1964 jako devatenáctiletá vzala mladého Palestince, odjela po svatbě s novomanželem do jeho rodné země - "na zkoušku". Do Prahy se však vrátila natrvalo až po téměř půlstoletí. Nyní o svém životě v domě, přes který často přelétávaly rakety různých stran blízkovýchodního konfliktu, připravuje knihu. S HN se jako s prvním médiem podělila o svůj příběh.

Žila téměř 50 let v arabské rodině, přesto na hlavě nemá šátek, natož hidžáb, a při setkání na prosluněné zahrádce kavárny v Praze-Dejvicích dokonce ani roušku, navzdory kulminujícímu koronaviru. Jako by ji jen tak něco nemohlo ohrozit. Přesto si paní Sofie chrání soukromí a odmítá zveřejnit celé jméno − s ohledem na palestinské příbuzné. Knihu, kterou začala psát, tak plánuje vydat pod pseudonymem. Její příběh je ojedinělý: není známá jiná Češka, která by strávila půlstoletí v novodobé Palestině.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.