Dnešní dobré jméno Základní školy Vratislavova dokazují i žáci, kteří odešli na osmiletá gymnázia, ale pak se zase vrátili – protože se jim ve Vratislavce líbilo víc. To se stalo i v 6. B.
Foto: HN – Libor Fojtík
Obě byly těsně před zavřením a oběma se podařilo vstát z mrtvých. Základní škola v malé obci Louňovice pod Blaníkem a Základní škola Vratislavova v Praze pod Vyšehradem nejen že dokázaly přežít, i když je chtěli zřizovatelé zavřít, ale navíc se vypracovaly natolik, že o ně usilují žáci, a dokonce i učitelé. Každá je jiná, jedno ale mají společné: jsou to v podstatě tradiční školy.

Líbila se mi hra s míčem v tělocvičně. Odpoledne jsem byla na angličtině a to bylo strašný. Byly tam samý starší děti a já nerozuměla, tak doufám, že mě přeřadí do jiné skupinky," čte svůj zápis v deníku Johanka z páté třídy. V Louňouvicích pod Blaníkem začíná školní den vždy stejně: děti se shromáždí v kruhu a předčítají záznamy svých pocitů z předchozích dnů. Nikdo je k tomu nenutí, přesto se rády svěří s tím, co hezkého zažily, i s tím, co je trápí. Navzájem pak na sebe reagují. A učitelům pravidelná ranní schůzka pomáhá dozvědět se, co děti řeší, a lépe jim porozumět.

Následující první dvě hodiny děti čeká v podstatě klasická výuka. "Máme takzvané trivium − čtení, psaní, počítání," vypočítává třídní učitelka páťáků Klára Pospíšilová. Děti začnou tím, že se rozdělí do skupinek a začnou řešit úkol: seřadit kartičky s čísly. Brzy poznají, že se jedná o násobky různých čísel. "Klári, to je devadesát osm, nebo osmdesát šest?" ptá se jedna žákyně učitelky. "No, já nevím, zkuste přijít na to, který násobek vám chybí," odpovídá Pospíšilová. Není to sice pravidlo, ale děti z louňovické školy mohou učitelům i tykat. "Nám je to příjemnější a starší děti učitelům většinou tykají všechny. Když k nám ale někdo přestoupí, chvíli mu trvá, než si na to zvykne," vysvětluje ředitelka školy Eva Filipová. Vzhledem k tomu, že jsou škola malá a vesnická, je tykání vlastně přirozené.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.