Návrat. I když se dřív na život v Česku dívala spatra, je Sara Polak ráda, že se vrátila, a spokojená s tím, jak se tu žije. Umělou inteligenci by tady ráda pomohla dostat na světovou úroveň.
Foto: HN – Libor Fojtík
Vystudovala archeologii, práce ji ale nakonec přivedla až k propagaci umělé inteligence, jež jí učarovala. České firmy, které se tímto oborem informatiky zabývají, jsou podle Sary Polak na světové úrovni. Bojí se ale dělat chyby, které je mohou rychleji posouvat dál.

Když se řekne umělá inteligence, řada lidí si představí postavu filmového Terminátora − stroje s lidskou podobou, který lidi ohrožuje. Tak ale tato technologie ve skutečnosti nevypadá. Má podobu počítačových algoritmů, které za lidi dokážou samostatně řešit různé složité úkoly − od analýzy velkých objemů dat přes okamžité překlady do různých jazyků až po ovládání samořiditelných aut. V naprosté většině případů je tak umělá inteligence neboli AI (z anglického artificial intelligence) lidstvu prospěšná.

To se může změnit, pokud jí svěříme plnou vládu nad svým soukromím, jak si uvědomuje i Sara Polak, jedna z hlavních propagátorek umělé inteligence v Česku. Mladá mluvčí iniciativy Prg.ai, jejímž cílem je z Prahy učinit jedno ze světových center AI, v rozhovoru pro HN říká, že umělé inteligenci musíme stanovit jasné hranice. Čím dál významnější odvětví bychom ale na druhou stranu neměli ani přehnaně regulovat, abychom se zbytečně nepřipravovali o výhody, které přináší. Češka, jež má po otci polské a vietnamské kořeny, hovoří také o svých studiích archeologie a antropologie na Oxfordu a srovnává život v cizině a v Česku.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.