O členu skupiny Pussy Riot Petr Verzilov v roce 2008 lékaři z berlínské kliniky Charité tvrdili, že byl otráven. Na stejné klinice je léčen Alexej Navalnyj (na snímku), poslední cíl výstražné otravy.
Foto: Reuters
Jedy mají v ruských dějinách dlouhou tradici. Někdy je používali spiklenci, kteří si mysleli, že se tím zavděčí moci. Jindy to byl způsob, jak dočasně vyřadit oponenta a zároveň mu dát jasně najevo, že si zahrává s ohněm. A někdy také hrůzný příklad toho, co se může nepřátelům Kremlu stát.

Je půl třetí ráno 30. prosince roku 1916. Jak popisuje ruský novinář Michail Zygar v knize Impérium musí zemřít (2017), kníže Felix Jusupov s nervy nadranc přichází do místnosti, kde na něj čekají další spiklenci. "Nefunguje to, prostě se nic neděje. Přitom množství jedu by stačilo na otrávení pluku dragounů," říká rozrušeně. Od velkoknížete Dmitrije Romanova si bere revolver a vrací se do místnosti, kde zanechal jurodivého starce Grigorije Rasputina. Ten si stěžuje, že ho pálí žáha a ztěžkla mu hlava, a dožaduje se další skleničky. Kníže Jusupov vytahuje revolver a střílí. "Rasputin zařval jako zvíře a padl na medvědí kůži," vzpomínal později Jusupov. To měl být konec vlivného muže, který si získal důvěru carské rodiny svou schopností léčit následníka trůnu Alexeje, jenž trpěl hemofilií. Tvrdilo se, že rozhodoval i o ministerských jmenováních nebo datu rozhodujících bitev.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.