Vládce internetového byznysu Jeff Bezos v roce 1998 ve skladu v Seattlu. Tři roky předtím jeho Amazon.com prodal svou první knihu. Dnes tvoří knihy méně než 10 procent obratu firmy.
Foto: Getty Images
Vlastník internetového obchodu Amazon.com a deníku Washington Post Jeff Bezos se na konci srpna stal nejmajetnějším člověkem moderní historie. Jeho jmění přesáhlo v přepočtu čtyři a půl bilionu korun, což se rovná zhruba třem loňským rozpočtům Česka. Muž, kterého nemá rád Donald Trump ani mnozí jeho zaměstnanci, tvrdí, že to, co pro život potřebuje, se naučil v dětství na ranči v Texasu.

V roce 2012 vypátral novinář Brad Stone v městečku Glendale v Arizoně miniaturní prodejnu kol a za jejím pultem našel šestašedesátiletého Theodora Jorgensena. Tento muž se coby mladík živil jako cirkusový akrobat a v osmnácti si vzal v Novém Mexiku o rok mladší Jacklyn Giseovou. Tato studentka střední školy otěhotněla a 12. ledna 1964 se jí v Albuquerque narodil syn Jeffrey. Mladí manželé se ale po roce a půl rozešli a Giseová se později provdala za kubánského emigranta Miguela "Mikea" Bezose, který malého chlapce adoptoval.

reklama

Reportér Stone byl připraven na různé reakce biologického otce Jeffa Bezose, v té době už jednoho z nejbohatších lidí planety. S jednou však vůbec nepočítal: starý muž netušil, kdo je to Jeff Bezos, a název tehdy už globální firmy Amazon.com prý v životě neslyšel. Až o mnoho měsíců později poslal Jorgensen kdysi opuštěnému synovi e-mail, v němž napsal, že byl špatným otcem a že lituje, co se stalo. Čekal, jestli mu Jeffrey, který si už dávno říkal zkráceně Jeff, odpoví.

HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.