Byla to velká naděje pro mnoho Bělorusů. Když v roce 1994 skládal Lukašenko svůj první prezidentský slib, vypadalo to, že právě on může vyvést zemi z krize.
Foto: archiv HN – Official publication
V devadesátých letech se mnohým Bělorusům stýskalo po Sovětském svazu. A Lukašenko tehdy jejich volání vyslyšel. Od té doby se ale běloruská společnost změnila, zatímco prezident zůstal stejný. To je příčinou dnešní krize.

Alexandr Lukašenko získal osmdesát procent hlasů a stal se prezidentem Běloruska. Výsledky nikdo nezpochybnil, podle mezinárodních pozorovatelů jsou volby čestné a svobodné.

Ne, nebojte se, autor tohoto textu se nezbláznil. Nemá totiž na mysli letošní rok, ale červenec před šestadvaceti lety. Tehdy skutečně dostal Lukašenko ve druhém kole voleb osmdesát procent a měl mezi lidmi podporu (pro zajímavost: v prvním kole dostal tehdy 45 procent hlasů).

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.