Pavel Mandys chová na klíně některé z 26 knih nominovaných na Magnesii Literu za loňský rok.
Foto: Honza Mudra
Kvůli pandemii čeští nakladatelé odložili vydání řady novinek, a tak organizátor Magnesie Litery Pavel Mandys doufá, že u čtenářů mají ještě šanci knihy publikované v roce 2019. Nejlepší z nich budou oceněny v pondělí při vyhlášení vítězů této literární ankety.

Nejdůležitějším úkolem výročních cen Magnesia Litera je propagovat dobré knihy. Sami pořadatelé tak charakterizují účel počínání, jemuž se věnují už 19 let. Za tu dobu se Magnesia Litera propracovala mezi nejprestižnější kulturní soutěže v Česku a výrazně také ovlivňuje knižní trh.

reklama

Ovšem − letos je všechno trochu jinak. Vyhlášení literárních cen bylo kvůli covidu-19 z dubna přesunuto na konec léta. A Pavel Mandys, zakladatel ceny a předseda organizačního výboru, si stále není jistý, jakou bude mít pondělní slavnostní večer podobu. "Stejně jako na jaře máme připraveny dva krizové scénáře: vyhlášení pouze s nominovanými, pokud by v sále mohlo být jen sto lidí, případně pouze s vítězi, kdyby omezení bylo větší. Obávám se ale, že už nemůžeme čekat ani měsíc navíc," říká.

HN: Za posledních 19 let jste prostřednictvím Magnesie Litery zpropagovali úctyhodnou řádku knih. Které tituly vás zaujaly nejvíc?

Občas zakroutím hlavou nad některými nominacemi, ale zatím se mi nestalo, že bych se neztotožnil s vítěznými knihami. Myslím, že v tomto století vyčnívají povídky Jana Balabána Možná že odcházíme. A snad je to i proto, že je autor nebral tolik vážně, nezatížil je tolik vztahem k Bohu jako jiné své prózy, jsou civilnější, tak nějak drobnější, ale mimořádně silné a působivé. Za výjimečné považuji i Lichožrouty Pavla Šruta, povídkovou knihu Zmizet od Petry Soukupové a Pravidla směšného chování od Emila Hakla.

HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.