Sluneční paprsky procházejí velkými francouzskými okny a dopadají na mramorovou podlahu rozlehlé místnosti s designovým krbem uprostřed. Od něj je vidět až na strahovský kopec a do břevnovského údolí. Výhled jen nepatrně narušuje pár vzrostlých stromů a plot porostlý divokým vínem, které připomíná, že tady kdysi dávno, před nějakými 300 lety, bývaly vinice. Marek Rosa vyjde na zahradu, otočí se k baroknímu průčelí jasně oranžové, nově zrekonstruované budovy a roztáhne ruce, jako by chtěl obejmout oba postranní trakty, které z centrální půlkruhové stavby vycházejí: "Není to tady boží?"
IHNed.cz
Softwarový úprk z Karlína do oranžerie. Umělá inteligence vzniká v barokním zámečku po katolickém řádu

Pražský Karlín je dnes pro lidi z technologických oborů ideální místo, sídlí tu spousta start-upů, Marek Rosa ale doufal, že jeho lidé přesun do poklidné břevnovské oranžerie přijmou. Podařilo se.
Foto: HN – Libor Fojtík
Jak by mělo vypadat typické sídlo vývojářského studia? Člověk si nejspíš představí strohou moderní budovu, ale asi sotva barokní oranžerii. Právě tam, na jedno z břevnovských návrší, přestěhoval své firmy úspěšný česko-slovenský programátor Marek Rosa. V domě, který vystavěl v 18. století katolický řád kajetánů, teď vzniká umělá inteligence i počítačové hry.
HN
Máte již předplatné? Přihlaste se.