U ortodoxních židů si dívky obřad bat micva, symbol dospívání, odbývají mimo modlitebnu. Reformní židé ctí jiná pravidla, rabín David Maxa tak přivítal dvanáctiletou Johanu mezi dospělými v synagoze.
Foto: HN – Vladimír Ševela
Na ostrově ztroskotají dva židé. Po čase tam postaví tři synagogy. Do jedné chodí první, do druhé druhý a do třetí by ani jeden nevstoupil. Židovský vtip ilustruje situaci v českých židovských obcích, které se potýkají s malým počtem členů. Mladí se nehlásí, nevyhovuje jim ortodoxní směr. Změnit to chce nový rabín David Maxa a jeho reformní sdružení.

Dovnitř už nemusím jít v šátku?" ptá se asi čtyřicetiletá žena před vstupem do liberecké synagogy. "Když jsem tu byla před lety naposledy, tak se muselo." − "Ne, to už dlouho není nutné," odpovídá druhá žena.

HN

Ještě na vás čeká 95 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.