Umělkyně a cestovatelka. Barbora Šlapetová je výraznou osobností na první pohled, ještě výrazněji o ní vypovídá výstava v Doxu.
Foto: HN – Matej Slávik
Spřátelila se s Václavem Havlem. Mohla se podívat do vnitřku rakety během jejího startu. Na vesmírné stanici měla výstavu fotografií a americké astronauty fotila u nich doma v kuchyni. "To všechno se povedlo díky pravěkým náčelníkům," říká Barbora Šlapetová.

Janlivan, Maling, Komné, Kirik, Manhiok, Yali, Cham, Maneng a další významní papuánští muži, kteří se svými kmeny donedávna žili v džungli Západní Papuy na úrovni doby kamenné, jsou hlavními postavami jejích příběhů. Zaznamenala je se svým mužem, sochařem Lukášem Rittsteinem, během jedenácti výprav, jež spolu podnikli v letech 1997−2017 do vzdálených oblastí Nové Guineje. Cílem jejich cest nebyl etnologický výzkum, ale umělecký experiment. O unikátním setkávání dvou kultur, oddělených propastí času, vyprávějí na výstavě, jež je až do října k vidění v pražské galerii Dox.

reklama

HN: Jak se řekne papuánsky "dobrý den"?

U horského kmene Yali Mek se zdraví "wanaré a nareabó", což také znamená "mám se dobře". Lidé nížinného kmene Korowai Batu se zdraví "manop". Tím vyjadřují, že přicházejí v klidu, jsou ochotni mluvit, komunikovat.

HN: Kde se ve vás vzala potřeba komunikovat zrovna s Papuánci?

Může za to komunismus. Když jsem vyrůstala, bylo vše zakázané, a tak jsem cestovala v knížkách − v kulturách jiných kontinentů. Až jsem se propracovala k místům, kde už informace končily. Lukáš si zase snil prostřednictvím modelů vzdálených krajin, které vytvářel jako dioramata. Suplovala mu televizi, kterou neměl. A já taky ne. V knihovně, naproti sochařským ateliérům na Akademii výtvarných umění, jsme se potkali. A když jsme už pak začali snít společně, bylo jasné, že chceme oba jet hodně daleko, kde je nedotčená příroda a lidé žijící v souladu s ní. Dospěli jsem k Papui. Amazonie nebo Afrika už jsou procivilizované.

HN: Na Západní Papuu jste se poprvé vydali v roce 1997. Co se tam za těch více než dvacet let změnilo?

HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.