Singapurští vědci se inspirovali Hvězdnými válkami, robotickou rukou Luka Skywalkera, citlivou na dotek. Taková je i jejich umělá kůže, kterou bude možné použít na protézách i pažích robotů.
Foto: Reuters
Kůže se senzory lidem s protézou umožní na dotek rozeznávat různé předměty a cítit i odlišné teploty. Umělou pokožku, již vyvinuli vědci ze Singapuru, by mohli dostat také roboti.

Fanoušci Hvězdných válek si tu scénu nejspíš vybaví. Luke Skywalker v páté epizodě bojuje s Darthem Vaderem, který mu světelným mečem utne pravou paži a následně mu prozradí svou skrytou identitu. Na konci filmu pak Luke dostane novou, robotickou ruku, s níž dokáže cítit i doteky.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.